parallax background

Jak radzić sobie z upałem?

27 czerwca 2019

Czy może być jeszcze goręcej?

Upał, czyli słowo, które ostatnio pojawia się na ustach wszystkich coraz częściej. Przez ostatnie tygodnie to temat, jakby nie patrzeć, najgorętszy. Wysokie temperatury raczej męczą i powodują dyskomfort. Organizm jest mocno przegrzany, w nocy trudno zasnąć, nie ma czym oddychać, efektywność spada, irytacja rośnie. A co, jeśli taki upał trwałby długo rok, dwa, trzy… A czy jesteś w stanie policzyć, ile dni w roku taki „upał” panuje w Twojej głowie? Totalne przegrzanie, tysiąc myśli na minutę – „miałem zrobić zakupy”, „miałem zadzwonić do taty”, „miałem…”. Na pogodę wpływu nie mamy, ale na przegrzaną głowę tak!

Po pierwsze: ZRÓB TO OD RAZU

Zadanie o statusie „zrobione” nie jest już przechowywane w naszej pamięci. Wyobraź sobie, że otwierasz rano lodówkę i niemiłe odkrycie – nie ma mleka. Zakładasz buty schodzisz do sklepu, kupujesz mleko, wracasz i jesz śniadanie. A teraz scenariusz numer dwa z cyklu: „muszę pamiętać, żeby…”. Na śniadanie zjadłeś coś innego niż płatki z mlekiem obiecując sobie, że przy okazji je kupisz. Twój dzień mocno intensywny, ale myśl o potrzebie kupienia mleka wraca za każdym razem, gdy mijasz jakiś sklep. Niby sama czynność kupienia mleka zajmie Ci tyle samo w pierwszym i drugim scenariuszu, ale gdy zliczysz czas, kiedy Twój umysł zajęty był przypominaniem sobie, że miałeś kupić mleko, to wychodzi na to, że w scenariuszu drugim zadanie wykonałeś w znacznie dłuższym czasie.

Po drugie: ZAPLANUJ TO OD RAZU

Jako, że mocno stąpamy po ziemi i dobrze wiemy, że nie wszystko można zrobić natychmiast, to śpieszymy z odpowiedzią na pytanie: a co, jeśli sklepu nie ma tuż obok i mleka nie da się kupić od pamiętać w ciągu dnia? Jak mocno chcesz codziennie przegrzewać swój mózg? Korzystaj z kalendarza, który przypomni Ci o zadaniach i wydarzeniach, o których chcesz pamiętać. Na pewno coraz częściej słyszysz o higienie swojego umysłu. O tym, aby nie zaśmiecać głowy listą zadań i ciągłym przypominaniem sobie aby pamiętać. To co z czystym sumieniem możemy Ci zarekomendować, to aby w takie upały (i nie tylko) głowę mieć zawsze chłodna a umysł jasny i skoncentrowany na tym co teraz robisz, a nie na mleku, którego nie kupiłeś. W imieniu swoim i zespołu życzę słonecznych wakacji.