parallax background

Jak nie rozładować naładowanego akumulatora w jeden dzień

6 czerwca 2019


Ładowanie akumulatorów to znany i lubiany zamiennik słowa “Urlop”. Niektórzy ładują przez tydzień, niektórzy dwa. Niezależnie od tego, ile czasu trwa urlop ważne jest to, na ile ten naładowany akumulator wystarczy. Poniższy artykuł piszę w odpowiedzi na liczne zapytania dotyczące tego, jak to zrobić, aby nie wypalić się już pierwszego dnia po urlopie. Jeśli i Ty jesteś zainteresowany tym tematem – zapraszam do lektury.

Do urlopu trzeba się należycie przygotować – i to jest oczywista oczywistość. Proponujemy, abyś przygotował się także do pierwszego dnia pracy po urlopie, wykonując trzy proste czynności jeszcze przed urlopem:

  1. Zamieść w stopce maila, w swoim podpisie, komunikat „Planowany termin urlopu/ Planned vacation dates: 16.07.2019-04.08.2019” i ustaw tę wersję podpisu na około 1 tydzień przed swoim urlopem. Osoby, które mają do Ciebie sprawy, będą spokojnie mogły je z Tobą załatwić.
  2. Na jeden dzień przed urlopem włącz komunikat „Out of Office”. Sugeruję taką treść: „W dniach ……. przebywam na urlopie. Jeśli sprawa będzie aktualna po moim powrocie, proszę o ponowny kontakt. W pilnych sprawach proszę o wysłanie mi SMS”. Grzecznie i stanowczo 😉
  3. Zarezerwuj dodatkowy dzień po urlopie na uporządkowanie skrzynki. Nie planuj wtedy żadnych spotkań!

Pierwszy dzień po urlopie i na początek kawa i opowieści z wakacji, a potem dwa głębokie wdechy i z przerażeniem w oczach otwierasz skrzynkę mailową? Kawę i opowieści jak najbardziej popieramy, ale przerażenia już nie! Na przeładowaną skrzynkę mailową, po urlopie,  mamy trzy dobre sposoby:

  1. Porządkowanie skrzynki zaczynaj zawsze od najnowszych maili. Być może niosą one rozwiązanie zagadnienia, które miało swój początek dużo wcześniej, jeszcze przed Twoim urlopem. Unikniesz wtedy straty czasu na zajmowanie się nieaktualną sprawą.  
  2. Wprowadź na pasku kolumny „DO” i „DW”. To tylko z pozoru jest bezsensowne. W rzeczywistości pomoże Ci przeprowadzić szybkie grupowanie wszystkich otrzymanych wiadomości na te, które są adresowane bezpośrednio do Ciebie. Od tych należy zacząć ich czytanie. Na „DW” zaplanuj czas w kalendarzu. 
  3. Wykorzystaj grupowanie maili, klikając na pasku w odpowiednią kolumnę np. „OD”, aby zacząć porządkowanie skrzynki od osób najważniejszych dla Twojej funkcji.

Życzę miłego urlopu i spokojnych powrotów! Napisz, jak się udało 🙂