Z badań aktywności ekonomicznej ludności prowadzonych przez GUS wynika, że w 2013 roku ponad 14% polskich pracowników spędzało w pracy co najmniej 50 godzin tygodniowo, czyli powyżej 10 godzin dziennie. Przy czym efektywność tej pracy jest trzykrotnie mniejsza niż średnio w Unii Europejskiej. [Źródło: Eurostat]
To, że pracujemy dłużej, wcale nie oznacza, że mamy więcej do zrobienia…
Ile godzin nadliczbowych miałeś w tym tygodniu, czy miesiącu? Więcej, niż jesteś w stanie zapamiętać?
To, czego uczymy podczas PEP®, to „rób najpierw rzeczy najważniejsze”.
Najczęściej pracownicy mają tendencję do priorytetowego traktowania zadań pilnych, ale w rzeczywistości to zadania ważne powinny mieć pierwszeństwo. Jaka jest pomiędzy nimi różnica? Najprościej mówiąc – zadania pilne wiążą się z odpowiedzią na pytanie „jak szybko muszę to zrobić?”, natomiast znaczenie zadań ważnych pochodzi od ich wagi, istotności jaką mają dla Ciebie, Twojego zespołu i całej organizacji.
Planowanie jest najważniejszą częścią „zarządzania czasem”. Ucząc się, jak lepiej nim „zarządzać”, możesz zyskać czas na skupienie się na rzeczach naprawdę ważnych dla Ciebie.
Według badań PEPworldwide prawie 30% pracowników spędza zbyt mało czasu na planowanie, większość pod pretekstem, że „nie ma na to czasu”. Ta wymówka pokazuje niestety krótkowzroczność w podejściu do całego procesu pracy i jest jednym z powodów powstawania nadgodzin.
A Ty? Ile czasu poświęcisz dziś na planowanie przyszłego tygodnia? Jakie sprawy najpierw zaplanujesz?