Warto jest poświęcić trochę czasu na poznanie, jak wykorzystywać te możliwości, jakie daje ci kalendarz elektroniczny. ZAPLANUJ kilka minut dziennie lub tygodniowo na zapoznanie się z jego funkcjami. Warto zainwestować w to czas, aby go w rezultacie ZAOSZCZĘDZIĆ.
- Rozpoczynaj pracę od zaplanowania wszystkich bieżących działań: codziennego planowania pod koniec dnia, planowania tygodniowego pod koniec tygodnia oraz czasu, który rezerwujesz dla czynności takich jak zajęcie się pocztą elektroniczną itp.
- Jeśli otrzymasz pocztą elektroniczną wiadomość, której musisz poświęcić trochę czasu – na przykład godzinę w przyszłą środę – powinieneś mieć pewność, że o tym nie zapomnisz. Dlatego zaplanuj to OD RAZU: przeciągnij wiadomość e-mailową na ikonę kalendarza i wybierz termin – dzień i godzinę, o której się zajmiesz tą wiadomością (w programie Outlook) lub skopiuj ją (w programie Lotus Notes).
- Upewnij się, że nie blokujesz innym możliwości zaplanowania spotkań z tobą:
- w programie Outlook: planuj działania, określając swoją dostępność jako „Wolny” (Free) w polu „Pokaż czas jako” (Show time as), jeśli jesteś przygotowany na przyjęcie zaproszeń na spotkania w tym bloku czasowym. Określ swoją dostępność jako „Zajęty” (Busy), jeśli nie chcesz, żeby w tym czasie zaplanowano ci inne spotkanie.
- w programie Lotus Notes: w menu „Opcje” wybranego, umówionego spotkania wybierz opcję ” Zapisz wstępnie spotkanie” (Pencil in), wtedy wybrana godzina zostanie wyświetlona jako dostępna dla innych osób.
- Możesz również skorzystać ze swojego kalendarza do zapisywania prywatnych spotkań. Zaznacz opcję „Prywatne” (Private) w swoim kalendarzu, tak aby inni nie mogli zobaczyć tego, co zaplanowałeś.
Korzystaj z kalendarza pro-aktywnie, a nie zapomnisz ani o sprawach, które ty sam musisz wykonać, ani o rzeczach, które muszą wykonać inni, a które mają duży wpływ na twoją pracę.