parallax background

Transformers

10 października 2019

Digital transformation. Sztuczna inteligencja. Robotyzacja. Słowa używane podczas każdego typowego spotkania w firmie dotyczącego strategii i rozwoju.

Technologia w różnych formach szybko zmienia współczesny krajobraz pracy. Jedni upatrują w niej niekończące się możliwości komputerów kwantowych, drudzy zastanawiają się, czy ich praca jest na tyle manualna i powtarzalna, że może być wykonywana przez program komputerowy czy aplikację. Jeśli czujesz się niekomfortowo z myślą, że kilka linijek kodu może zastąpić Twoją pracę, czytaj dalej i dowiedz się, jak stworzyć trudną do zastąpienia wartość.

Większość osób pracujących koncentruje się na swojej wydajności i efektywności – co jak wiecie PEP mocno wspiera. Jednak najlepszym sposobem na sprostanie wyzwaniu, jakie stwarza szybko zmieniające się środowisko pracy, jest samodoskonalenie się. Felietonista Forbes, Michael Simmons, zauważa, że Bill Gates i inni czołowi liderzy biznesu, tacy jak Elon Musk, Oprah Winfrey i Warren Buffett, przeznaczają co najmniej godzinę dziennie (lub pięć godzin tygodniowo) na „celowe uczenie się”: przeznaczają czas na czytanie, rozmyślania i eksperymentowanie, aby stale doskonalić swoją wiedzę i umiejętności. Niezła teoria. Ale jak dopasować coś, co brzmi jak praca domowa, do już niepewnej równowagi między pracą a życiem prywatnym?


ZIDENTYFIKUJ konkretny obszar zainteresowania lub lukę w wiedzy.


To pomoże Ci określić zakres tematów, o których chcesz coś przeczytać czy też znaleźć ciekawe wykłady np. na YouTube. Jeśli nie masz jeszcze folderu, w którym przechowujesz interesujące Cię artykuły, stwórz go. Jeśli już go masz – fantastycznie! Twoim wyzwaniem jest rozpoczęcie pracy nad nim, co prowadzi do następnego kroku:


ZASTOSUJ metodę małych kroczków.


Na pytanie „“Jak zjeść słonia?” odpowiadamy: kęs za kęsem. Słonia jeść nie będziemy (wolimy arbuza), ale tę radę przełożymy na sposób podejścia do tworzenia nowych nawyków. Pamiętaj, że z dnia na dzień nie będziesz w stanie wygospodarować 5 godzin tygodniowo na czytanie. Zacznij od pół godziny czytania co drugi dzień na temat związany z Twoimi zainteresowaniami – coś, o czym zawsze chciałeś się dowiedzieć, nauczyć, ale nigdy nie było czasu.


PLANUJ, planuj i jeszcze raz planuj.


Simmons twierdzi, że „Długofalowe skutki nieuczenia się są tak samo podstępne, jak długoterminowe skutki braku zdrowego stylu życia”. Tak jak podejmujesz świadomy wysiłek, aby dopasować ćwiczenia lub inną formę aktywności sportowej do swojego życia, zaplanuj również czas na samodoskonalenie się. Jeśli oglądałeś już na Netflix dokument o życiu Bill Gates’a to od razu zaripostujesz, że on czyta super szybko, a Ty nie. Jeśli to prawda to właśnie znalazłeś pierwszą umiejętność do nauczenia się :).