parallax background

My i wy… trwali

24 października 2019

Zastanawiam się, kiedy to ostatni raz słyszałam lub używałam słowa “wytrwałość”? Zmiana, rozwój, postęp – to tak, ale wytrwałość? Czy to słowo ma jeszcze rację bytu w tak dynamicznym świecie, w którym prosty ruch palca w prawo, w lewo, w górę i w dół decyduje o tak wielu ważnych sprawach?

 Odpowiedź jest, rzecz jasna, trywialna: wytrwałość ma wartość i to ogromną. Natomiast skoro takowe pytanie się pojawiło, to może jest to pewien dowód na to, że umiejętność ta jest trochę zapomniana, a przez to… unikalna. Idąc dalej tym tropem, można by stwierdzić, że posiadanie takiej zdolności wyróżni nas wśród społeczeństwa nastawionego na szybkie poddawanie się. Oczywiście to co wartościowe, proste nie jest, dlatego w dalszej części artykułu znajdziesz kilka cennych wskazówek, które pomogą Ci rozwijać w sobie WYTRWAŁOŚĆ.

O co walczysz?

    Co sprawia, że nie śpisz w nocy? Zacznij od tego, co daje Ci siłę i moc. Od tego, co Cię nakręca i trzyma do późna na nogach. Zdefiniowanie i zapisanie swojego celu jest kluczowe. Ten moment przed rozpoczęciem wielkiego projektu, w którym nie widzisz ogromu pracy, ale stan końcowy. Określ zatem swój cel i wiedz, że prawa fizyki są po twojej stronie: każdy początek – bez względu na to, jak mały – jest pędem do przodu. Gdy zaczniesz, po prostu musisz się poruszać.

Małe jest piękne.

    Wizja i cel daje Ci siłę i moc aby zacząć. Z tyłu głowy masz  konkretny stan docelowy, do którego dążysz, ale przed oczami powinieneś widzieć kolejny mały, prosty do wykonania krok. Takie podejście pomoże `Twojemu umysłowi wytrwale wykonywać kolejne zadania i nie zaprzątać sobie głowy ogromem pracy.  

Dolej paliwa.

    Może to tylko moje skojarzenia, ale jak wypowiadam sowo “wytrwałość”, to mam przed oczami jednego z bohaterów powieści Sienkiewicza, który przemoczony, zmarznięty i głodny brnie w śniegu wytrwale do przodu. A jakby tak wytrwałość połączyć z pozytywnym skojarzeniem i co więcej nagradzać się za bycie wytrwałym? Doceniaj u siebie tę cechę, ale także zdaj sobie sprawę z tego, ile już dzięki wytrwałości osiągnąłeś!

 Zatem zmień swój sposób myślenia na taki, który utrzymuje rozpęd, a nie taki, który wspomaga poddawanie się. Rozwijaj w sobie wytrwałość – umiejętność, która nigdy nie powinna zostać zapomniana